Anasayfa
Site Haritası
Bize Ulaşın
Bilgi Bankası
 
Kyoto Protokolü Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin nihai amacına ulaşması için ve evrensel ilkeler doğrultusunda atmosferdeki sera gazı birikimlerini, insanın iklim sistemi
Bizden Haberler
Tobb Enerji Meclisi Seçimleri Yapıldı
 
Earth Wind & Tyre
 
Polat Enerji COO'su Gökmen Topuz, İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından beşincisi düzenlenen Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı'nda konuşmacı olarak yer aldı.
 
Samurlu RES'e MIDSEFF'ten Ödül
 
Polat Enerji'den Geleceğe Yatırım
 
üzerindeki tehlikeli etkilerini önleyecek bir düzeyde durdurmayı hedefleyen uluslararası bir anlaşmadır.

Bu protokolü imzalayan ülkeler,karbon dioksit ve sera etkisine neden olan diğer beş gazın salımını azaltmaya veya bunu yapamıyorlarsa salınım ticareti yoluyla haklarını artırmaya söz vermişlerdir. 1997’de imzalanan protokol 2005 yılında yürürlüğe girebilmiştir. Çünkü, protokolün yürürlüğe girebilmesi için, onaylayan ülkelerin 1990'daki emisyonlarının (atmosfere saldıkları karbon miktarının) yeryüzündeki toplam emisyonun %55'ini bulması gerekmekteydi ve bu orana ancak 8 yılın sonunda Rusya'nın katılımıyla ulaşılabilmiştir. Kyoto Protokolü şu anda yeryüzündeki 160 ülkeyi ve sera gazı salınımlarının %55'inden fazlasını kapsamaktadır.

Kyoto Protokolü ile devreye girecek önlemler, pahalı yatırımlar gerektirmektedir. Sözleşmeye göre; Atmosfere salınan sera gazı miktarı % 5’e çekilecek.

Endüstriden, motorlu taşıtlardan ısıtmadan kaynaklanan sera gazı miktarını azaltmaya yönelik mevzuat yeniden
düzenlenecek. Daha az enerji ile ısınma, daha az enerji tüketen araçlarla uzun yol alma, daha az enerji tüketen teknoloji sistemlerini endüstriye yerleştirme sağlanacak, ulaşımda, çöp depolamada çevrecilik temel ilke olacak,

Atmosfere bırakılan metan ve karbon dioksit oranının düşürülmesi için alternatif enerji kaynaklarına yönelinecek,

Fosil yakıtlar yerine örneğin bio dizel yakıt kullanılacak,

Çimento, demir-çelik ve kireç fabrikaları gibi yüksek enerji tüketen işletmelerde atık işlemleri yeniden düzenlenecek,

Termik santrallerde daha az karbon çıkartan sistemler, teknolojiler devreye sokulacak,

Güneş enerjisinin önü açılacak, nükleer enerjide karbon sıfır olduğu için dünyada bu enerji ön plana çıkarılacak, Fazla yakıt tüketen ve fazla karbon üretenden daha fazla vergi alınacaktır.

Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerceve Sözleşmesine (BMİDÇS) bir ek niteliğindeki uluslararası bir çevre anlaşmasıdır.
Türkiye, Kyoto Protokolü’ne 05.02.2009 tarihinde taraf olmuştur. Ancak herhangi bir emisyon azaltım yükümlülüğü bulunmamaktadır.

 
İmzalanma Tarihi ve Yeri 11 Aralık 1997, Japonya
Yürürlüğe Giriş Tarihi 16 Şubat 2005
Yürürlüğe Giriş Şartları BMİDÇS Ek 1 ülkelerinden en az 55 ülkenin katlımı ve bu ülkelerin CO2 salınımlarının toplam CO2 salınımını %55’ini oluşturması
Katılımcılar 191 devlet ve diğer devlete bağlı örgütler (Ekim 2010)
 
Kyoto Protokolü, 2005
Yeşil : İmzalayanlar,
Mavi :İmzalayan fakat anlaşmayı onamayanlar
Gri : İmzalamayanlar
 
Kyoto Protokolunu Bilgisayarınıza İndirmek için Tıklayınız
 
Polat Enerji © 2008