Anasayfa
Site Haritası
Bize Ulaşın
Bilgi Bankası
 
   
 
Türkiye, OECD üyesi olması sebebiyle başlangıçta Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin Ek-I ve Ek-II listelerinde, gelişmiş ülkeler arasında değerlendirilirken bu duruma kendi gelişmişlik düzeyini koşul olarak göstererek itiraz etmiştir.
Bizden Haberler
Tobb Enerji Meclisi Seçimleri Yapıldı
 
Earth Wind & Tyre
 
Polat Enerji COO'su Gökmen Topuz, İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından beşincisi düzenlenen Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı'nda konuşmacı olarak yer aldı.
 
Samurlu RES'e MIDSEFF'ten Ödül
 
Polat Enerji'den Geleceğe Yatırım
 
Bu gerekçeyle Türkiye, kendisine daha uygun bir konumun sağlanması çerçevesinde eklerden çıkma yönünde çalışmalarını 1995 yılında Berlin'de yapılan ilk Taraflar Konferansı'ndan (COP1) itibaren aralıksız sürdürmüş ve 2001 yılında Marakeş'te gerçekleştirilen 7. Taraflar Konferans'ında (COP7) Türkiye'nin diğer EK-I Taraflarından farklı konumu tanınarak, adı sözleşmenin EK-II listesinden çıkarılmış fakat EK-I listesinde kalmıştır. 1994 yılında yürülüğe giren Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne, Türkiye 24 Mayıs 2004'te taraf olarak katılmıştır fakat bu sözleşmenin eki niteliğinde olan ve 2005 yılında yürülüğe giren Kyoto Protokolü'nü imzalamamıştır.

Türkiye, Kyoto Protokolü'ne 05.02.2009 tarihinde taraf olmuştur ancak Türkiye'nin herhangi bir sayısallaştırılmış salım sınırlama veya azaltım yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 

 

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi

Ek-I

Emisyon Azaltımı

Ek-II

Teknoloji Transferi ve Mali Destek Sağlamak

Ek-I Dışı

Yükümlülükleri Yok

Kyoto Protokolü

Ek-B

2008-2012 arası dönem için 1990 seviyelerine  göre sera gazı emisyonlarında %5 azaltım

 
Polat Enerji © 2008