Anasayfa
Site Haritası
Bize Ulaşın
Basın Odası
 
 
Firmamızla ilgili haberleri aşağıdan takip edebilirsiniz.
Bizden Haberler
Tobb Enerji Meclisi Seçimleri Yapıldı
 
Earth Wind & Tyre
 
Polat Enerji COO'su Gökmen Topuz, İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından beşincisi düzenlenen Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı'nda konuşmacı olarak yer aldı.
 
Samurlu RES'e MIDSEFF'ten Ödül
 
Polat Enerji'den Geleceğe Yatırım
 
Tüm Haberler
Temiz enerjiyi seçen Sunset aslında ne diyor ? 14-05-2010


Temiz enerjiyi seçen Sunset aslında ne diyor ?

İstanbul'un ve hatta Türkiye'nin en gözde restoranlarından biri olan Ulus Sunset artık rüzgâr santrallerinden elde edilen yeşil elektrik tüketecek. Sosyal sorumluluk örneği sergileyen Sunset, bir taraftan da ithal enerji kaynaklarının yerini alabilecek, hatta nükleere ihtiyaç bile bırakmayacak başta rüzgâr olmak üzere yerli yenilenebilir kaynaklara burun kıvıran hükümete de önemli bir mesaj veriyor

ELEKTRİK faturalarının kabarıklığından şikâyetçi olan pek çok kişi ve firma eminim serbest tüketici hakkından habersiz yaşıyor. Oysa yıllık elektrik tüketiminiz 100 bin kilowatsaat'in üzerindeyse serbest tüketici olma ve elektriği istediğiniz üreticiden bizzat alma hakkınız var. 100 bin kilowatsaat tüketim kabaca yıllık 25 bin TL'lik bir fatura bedeline denk geliyor. Bunu bir ticarethane, bir sanayi kuruluşu, bir turizm tesisi ya da tek sayacı olan 35-40 daireli bir site pekâlâ yapabilir.

Yanlış anlaşılmasın, konuyu bilmeyen biri, 'Nasıl yani ben bir elektrik üretim şirketi ile anlaşsam, tıpkı telefonda ya da internette olduğu gibi bana o üretim merkezinden direkt enerji nakil hattı mı çekilecek?' diye sorabilir. Hayır, elektrik öyle satın alınmıyor. Siz bir enerji şirketi ile anlaşıyorsunuz. Elektriği yine ulusal dağıtım hattından çekiyorsunuz. Ancak ay sonunda faturanızı size TEDAŞ değil, anlaşma yaptığınız elektrik üreticisi yolluyor.

Hem çevreci hem ucuz

Üstelik maliyetleriniz de bir hayli düşüyor. Örnek vermek gerekirse şu an üreticiler TEDAŞ'a elektriğin kilowatsaatini ortalama 10.5 kuruşa veriyorlar. Nihai tüketiciye bunun satış bedeli ise 21.5 kuruş civarında. Polat Enerji ile Sunset'in yaptığı anlaşmaya göre Sunset rüzgârdan elde edilen çevreci elektriği yaklaşık 15 kuruşa satın alacak. Sunset'in sahibi Barış Tansever, "Kömürden ya da doğalgazdan elde edilen elektriği yüzde 30 ucuza da alabilirdim. Doğalgazdan ya da kömürden elektrik üreten firmalardan da teklif geldi. Ancak buradaki amacım sadece maliyetlerimi düşürmek değil, Türkiye'nin kendi yenilenebilir kaynaklarına karşı farkındalık yaratmak. Nükleer santral anlaşması yaptığımız bir dönemde buna çok ihtiyaç var" dedi.

İrlanda'nın toplam enerji ihtiyacının yüzde 20'sini, İspanya'nın ise yüzde 12'sini rüzgârdan elde ettiğine dikkat çeken Barış Tansever, "Biz ise inatla dövizle satın aldığımız ithal ürünlere yöneliyoruz. Yenilenebilir enerji yatırımlarını destekleyecek kanun tasarısını geri çekiyoruz. Elektrik üretiminde rüzgârın payı yüzde 1'i bile bulmuyor. Yenilenebilir enerji bilinci oluşmalı ve desteklenmeli" diye konuştu. Sunset'in elektriğinin rüzgârdan elde edildiği menülerde, restaurant girişinde de müşterilere duyurulacak.


DVATAN ? 14 MAYIS 2010 - Ercan İNAN
Polat Enerji © 2008