Anasayfa
Site Haritası
Bize Ulaşın
Basın Odası
 
 
Firmamızla ilgili haberleri aşağıdan takip edebilirsiniz.
Bizden Haberler
Tobb Enerji Meclisi Seçimleri Yapıldı
 
Earth Wind & Tyre
 
Polat Enerji COO'su Gökmen Topuz, İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından beşincisi düzenlenen Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı'nda konuşmacı olarak yer aldı.
 
Samurlu RES'e MIDSEFF'ten Ödül
 
Polat Enerji'den Geleceğe Yatırım
 
Tüm Haberler
Rüzgâra yatırım yarışı Beş yeni santral 12-02-2007

Enerji şirketleri 80 milyar YTL'lik yatırım lisansı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurdu.

1.5 yıl aradan sonra rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi için lisans başvuruları alan EPDK'ya, Türkiye'nin elektrikte şu andaki toplam kurulu gücü kadar lisans başvurusunda bulunuldu.

Lisans başvurularının sadece bugün alınacağının açıklanması nedeniyle, sabah saat 08.30'dan itibaren EPDK'nın önünde kuyruk oluşturan şirketler, 09.30'da ihale salonuna alındı.

Sanko, Polat Enerji, Iberdrola, Zorlu, Enerjisa, BP, Westwint gibi Türkiye'de enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin tamamına yakınının kurdukları yeni şirketler aracılığıyla kuruma başvurularını yaptı. Şirketler santral projeleri ve haritalarıyla geldikleri için ihale kuruluna kalın dosyalar, hatta bavullar içinde evraklar teslim etti. Yatırımcı şirketler her 1 MW'lik enerji üretimi için 10 bin YTL teminat mektuplarını da evraklarıyla birlikte teslim etti. Şirketlerin rüzgar enerjisi üretim lisansı için başvurdukları yatırımların yaklaşık 40 bin megavat (MW) olduğu belirtilirken, söz konusu rakamın Türkiye'nin toplam kurulu gücüne yakın olduğu belirtildi. Yatırımcı şirketlerin rüzgar için yapacakları beher 1 MW için yatırım tutarının 2 milyon YTL olduğu, bu çerçevede 40 bin MW için 80 milyar YTL yatırım ettiği kaydedildi.

Polat Enerji © 2008