Anasayfa
Site Haritası
Bize Ulaşın
Basın Odası
 
 
Firmamızla ilgili haberleri aşağıdan takip edebilirsiniz.
Bizden Haberler
Tobb Enerji Meclisi Seçimleri Yapıldı
 
Earth Wind & Tyre
 
Polat Enerji COO'su Gökmen Topuz, İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından beşincisi düzenlenen Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı'nda konuşmacı olarak yer aldı.
 
Samurlu RES'e MIDSEFF'ten Ödül
 
Polat Enerji'den Geleceğe Yatırım
 
Tüm Haberler
Adnan Polat, rüzgarı arkasına alarak enerjiye yoğunlaştı 21-01-2005

Türkiye 'yi rüzgar santralleriyle tanıştıran Demirer Grubu ile Polat Enerji , bu yıldan başlamak üzere 7-8 yıl boyunca her yıl yaklaşık 100 milyon Euro'luk yatırımla çok sayıda rüzgar santralı kuracak.

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat , 400 megavatlık kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı. Polat , Demirer ile yaptıkları işbirliğinin hedefini, `rüzgar enerji santrallerinde liderlik` olarak ifade etti. Demirer Holding ile Polat Holding , Türkiye `nin rüzgar enerjisi alanındaki en büyük stratejik işbirliğine imza atıyor.

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, yeterli desteğin sağlanması halinde 400 megavatlık kurulu gücü iki katına çıkarabileceklerini söyledi. Böylece yapacakları yatırım tutarının 800 milyon Euro `yu bulabileceğini belirtti.

`İşin sırrı petrol fiyatlarında gizli`Adnan Polat , yatırım ortamındaki belirsizliklere rağmen yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmelerini petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki hızlı artışa ve sektörün büyüme potansiyeline bağladı. `Diğer kaynaklarda fiyat artınca yenilenebilir kaynaklar kendiliğinden ekonomik oldu` diyen Polat , yeni açıklanan 8.36 Yeni Kuruş `luk Türkiye Elektrik Toptan Satış Fiyatı`nın (baz fiyat) doğalgazla üretim yapan santralların hammadde fiyatını bile karşılayamayacak duruma gelmesine dikkat çekti. Enerji konusundaki planlarının rüzgar santralleriyle sınırlı olmadığını aktaran Polat , gaz ve petrol dahil enerjinin tüm alanlarındaki özelleştirme, ticaret ve yatırım faaliyetleri ile ilgilendiklerini açıkladı.

Türkiye`nin ilk rüzgar santralını sekiz yıl önce hayata geçiren Demirer Holding , Polat Enerji işbirliğiyle yatırımlarını hızlandırıyor. Demirer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Önder Demirer , ağustos ayından başlayan çalışmalarıyla 90 haftada 180 türbin dikerek, her hafta 1.5 megavatlık yeni kapasite oluşturacaklarını açıkladı. Bu konuda önlerindeki tek sınırlamanın rüzgar türbini olduğunu aktaran Demirer , hedeflerinin rüzgar türbinlerinin hemen hemen tamamını Türkiye `de üreterek, maliyet ve nakliyeden kar etmek olduğunu söyledi. Demirer , bu doğrultuda Alman Enercon firması ile İzmir `de kurdukları Aero rüzgar türbini kanat fabrikasının yanına jeneratör tesisi kurmayı da gündemlerine aldıklarını açıkladı. 2007 yılında üretime geçecek fabrikayı stratejik amaçla yaptıklarını anlatan Demirer , kanat üretimi kapasitesini de iki katına çıkararak yıllık 500 adetten bine ulaştıklarını ifade etti. Üretilen kanatların 27 ülkeye ihraç edildiğini belirten Demirer , 450 kişinin istihdam edildiği fabrikanın cirosunu ise 27 milyon Euro olarak açıkladı.

Eriş : `Fiyat 8 cent olsa yatırımlar patlar`Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Eriş , Avrupa ülkelerinin konuya verdiği önemi `meltemi bile değerlendiriyorlar` sözleriyle dile getirdi. Eriş , yatırımcılara sadece 4-5 yıllığına 8-9 cent `lik bir fiyat taahhüt edilmesi halinde hidrolik, jeotermal ve rüzgar santralı yatırımlarında patlama yaşanabileceğini savundu. Türkiye `nin enerji krizine yakalanmamak alıcı ve satıcıların serbestçe anlaşma yapmalarına fırsat tanıması gerektiğini savunan Eriş , `Bunun için özelleştirme de şart değil. Örneğin Devlet Hava Meydanları İşletmesi geçtiğimiz yıl ihaleye çıktı ve diğer kamu kuruluşlarına göre yüzde 20 daha ucuza özel sektörden elektrik alıyor` diye konuştu. Demirer : `Türkiye , enerjisini rüzgardan çıkarabilir`Demirer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Önder Demirer , Türkiye `nin şu anda tükettiği enerjinin dört katını sadece rüzgardan karşılayabileceği iddiasında bulunurken, `Bu görüşüm ütopik olarak değerlendiriliyor. Oysa Türkiye `nin değişik 180`e yakın bölgesinde ölçümler yaptık. Bunlardan birçoğu, rantı düşük bulunduğu için göz ardı ediliyor` dedi. Tüm yatırımcıların rüzgara yönelmesi gerektiğini ifade eden Demirer , temiz ve dışa bağımlı olmayan rüzgar santrallerının diğer birçok kaynağa oranla da ekonomik olduğunu vurguladı.

Polat Enerji © 2008