Anasayfa
Site Haritası
Bize Ulaşın
Hakkımızda
 
 
Bizden Haberler
Tobb Enerji Meclisi Seçimleri Yapıldı
 
Earth Wind & Tyre
 
Polat Enerji COO'su Gökmen Topuz, İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından beşincisi düzenlenen Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı'nda konuşmacı olarak yer aldı.
 
Samurlu RES'e MIDSEFF'ten Ödül
 
Polat Enerji'den Geleceğe Yatırım
 

HAKKIMIZDA

Polat Enerji yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi alanında faaliyette bulunmak üzere 2000 yılında kurulmuştur. İlk olarak Türkiye’nin büyük potansiyeli olduğu rüzgar enerjisine yönelmiş o günden bu güne geçen zamanda sekiz adet Rüzgar Enerji Santrali hayata geçirilmiştir.

İlk rüzgar enerji santralimiz Burgaz RES 2007 yılında, Sayalar RES ise 2008 yılında ticari işletmeye alınmıştır. Bu santrallerimizi sırasıyla 2009’da Soma RES, 2011’de Seyitali RES, 2012’de Poyraz RES, Samurlu RES ve Kozbeyli RES takip etmiştir.

Haziran 2015 itibariyle 100 MW’lık kapasite artışı yatırımını da tamamlamış olan Soma RES, toplamda 240 MW’lık kurulu gücü ile Türkiye’nin işletmedeki en büyük rüzgar santralidir. 168 MW kurulu gücü ile onu takip eden Geycek RES ise şu an Türkiye’nin işletmedeki en büyük üçüncü santralidir.

İştiraklerimize ait lisanslı projelerimizin toplam kurulu gücü 665 MW olup bu yatırımlar içerisinde net kurulu güç payı 535 MW olan Polat Enerji Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali yatırımcılarından biridir.

Böylelikle Polat Enerji, yılda yaklaşık 2 milyar kWh elektrik üreterek, her yıl 110 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer yaklaşık 1 milyon 200 bin ton karbondioksit azaltımı sağlayacak ve 800.000 kişinin elektrik enerjisi tüketimini karşılayacaktır.

Ülkemizin kalkınmasına hem ekonomik hem de çevresel katkı sağlamak misyonu ile faaliyetlerini sürdüren Polat Enerji ülkemizde üretim yapan tedarikçi firmaları tercih etmekte ve santral çalışanlarını santrallerin bulunduğu bölgeden istihdam ederek bölgesel kalkınmaya da katkı sağlamaktadır.

Polat Enerji’nin gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir yaşam ortamı bırakma felsefesinin sembolü olan yenilenebilir enerji yatırımları, yurtiçi ekonomimizin ve istihdamın gelişimine katkı sağlamakta ve sera gazı emisyonlarında sağladığı azaltımla çevreyi korumaktadır.

Lisanslı projelerin yanı sıra rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi için proje geliştirme çalışmaları devam etmekte olan Polat Enerji, Türkiye’nin geleceğini temiz tutmak ve kendi yerli kaynaklarımız ile kalkınmak için var gücü ile çalışmaya devam edecektir.

ORTAKLARIMIZ

Gerçekleştirdiği yatırımlar ile Türkiye'de yenilenebilir enerji sektöründeki lider konumunu sürdüren Polat Enerji, 2008 yılında Fransız EDF-EN, 2014 yılında ise Kanadalı PSP Investments ile ortaklık anlaşması imzalayarak sektördeki kalıcılığını perçinlemiştir.

  
Polat Enerji © 2008