Hakkımızda

Polat Enerji yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi alanında faaliyette bulunmak üzere 2000 yılında kurulmuştur. İlk olarak Türkiye’nin büyük potansiyeli olduğu rüzgar enerjisine yönelmiş ve o günden bu güne geçen zamanda sekiz adet Rüzgar Enerji Santralini hayata geçirmiştir.

İlk rüzgar enerji santralimiz Burgaz RES 2007 yılında, Sayalar RES ise 2008 yılında ticari işletmeye alınmıştır. Bu santrallerimizi sırasıyla 2009’da Soma RES, 2011’de Seyitali RES, 2012’de Poyraz RES, Samurlu RES ve Kozbeyli RES, 2013 yılında ise Geycek RES takip etmiştir.

Haziran 2015 itibariyle 100 MW’lık kapasite artışı yatırımını da tamamlamış olan Soma RES, toplamda 240 MW’lık kurulu gücü ile Türkiye’nin işletmedeki en büyük rüzgar santralidir. 168 MW kurulu gücü ile onu takip eden Geycek RES ise şu an Türkiye’nin işletmedeki en büyük ikinci santralidir

İştiraklerine ait  operasyonel projelerimizin toplam kurulu gücü 662 MW olup bu yatırımlar içerisinde net kurulu güç payı 535 MW olan Polat Enerji, Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali yatırımcısı unvanına sahiptir.

Şirketimiz yılda yaklaşık 2 milyar kWh elektrik üreterek, her yıl 110 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer yaklaşık 1 milyon 200 bin ton karbondioksit azaltımı sağlamakta ve 800.000 kişinin elektrik enerjisi tüketimini karşılamaktadır.

İşletmedeki kapasitemize ek olarak 48 MW’lık rüzgar  enerjisi ve 26 MW’lık güneş enerjisi projelerinin yatırımı devam etmektedir. Bunların yanısıra Aralık 2017’de gerçekleşen önlisans ihalesinde şirketimiz toplamda 463 MW kapasiteye sahip yedi adet rüzgar enerjisi projesi için önlisans almaya hak kazanmıştır.

Ülkemizin kalkınmasına hem ekonomik hem de çevresel katkı sağlamak misyonu ile faaliyetlerini sürdüren Polat Enerji ülkemizde üretim yapan tedarikçi firmaları tercih etmekte ve santral çalışanlarını santrallerin bulunduğu bölgeden istihdam ederek bölgesel kalkınmaya da katkı sağlamaktadır.

Polat Enerji’nin gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir yaşam ortamı bırakma felsefesinin sembolü olan yenilenebilir enerji yatırımları, yurtiçi ekonomimizin ve istihdamın gelişimine katkı sağlamakta ve sera gazı emisyonlarında sağladığı azaltımla çevreyi korumaktadır.

Lisanslı projelerin yanı sıra rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi için proje geliştirme çalışmaları devam etmekte olan Polat Enerji, Türkiye’nin geleceğini temiz tutmak ve kendi yerli kaynaklarımız ile kalkınmak için var gücü ile çalışmaya devam edecektir.